Informacja o ubezpieczeniu zdrowotnym

Print Drukuj
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Reguluje to ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374).
Ponadto informujemy, iż:
  1. Utrata pracy nie jest jednoznaczna z ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Wedle artykułu 67. ust. 4. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego pracownik i członkowie jego rodziny (jeśli wcześniej byli razem z nim objęci prawem do ubezpieczenia) mogą jeszcze przez 30 dni korzystać ze świadczeń zdrowotnych po ustaniu zatrudnienia.
  2. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w/w ustawie są uprawnione kobiety, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu.
  3. Podlegać można ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (na przykład osoba pracująca zgłasza do ubezpieczenia swojego niepracującego współmałżonka)
  4. Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego orzeczenia sądu niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Obowiązek ten powstaje z dniem, w którym świadczenie alimentacyjne staje się wymagalne, a wygasa w dniu, w którym świadczenie to przestaje być wymagalne (art. 73 pkt 16 ustawy). Osoby takie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same (art. 76 ustawy) - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  5. Można również opłacać ubezpieczenie zdrowotne dobrowolnie. W tym celu  należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednej z delegatur. Wzór wniosku jest dostępny na stronie NFZ - http://nfzonline.pl/dobrowolne-ubezpieczenie-zdrowotne-w-nfz/
Po przedstawieniu wniosku oraz odpowiednich dokumentów, przedkładana jest do podpisu umowa. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym związane jest z wniesieniem opłaty dodatkowej. Jej wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek, jednak nie wszystkie osoby, które chcą się ubezpieczyć dobrowolnie muszą uiszczać opłatę dodatkową Po podpisaniu umowy, ubezpieczony powinien we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale ZUS, złożyć druk ZUS ZZA. Dowód ubezpieczenia stanowi egzemplarz umowy wraz z dowodem opłacenia składki za ostatni miesiąc.

Szczegółowe informacje na temat obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego  znajdują się na tronie:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/obowiazkowe-ubezpieczenie-zdrowotne
 
Informacje o publikacji dokumentu