Logo programu KFS
Ogłoszenie z dnia 28.08.2019 r.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego  (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w roku 2019
 
  1. Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy w dniu 20.08.2019 r. otrzymał decyzję o ustaleniu limitu środków rezerwy KFS na 2019 rok w wysokości 120.000,00 zł.
  2. W 2019 roku obowiązują zasady naboru i rozpatrywania wniosków o przyznanie środków KFS określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. 2018 poz. 117), zwanym dalej „rozporządzeniem" oraz „Kierunkowych wytycznych dla urzędów pracy" wydanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rok 2019. Treść w/w dokumentów dostępna jest na stronie internetowej Urzędu. Dodatkowe kryteria wyboru zawarte są w niniejszym ogłoszeniu o naborze wniosków.
  3. O środki KFS może ubiegać się Pracodawca - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2018. 1265 ze zm.) – to jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika nie jest pracodawcą.
  4. Wsparciem ze środków KFS może być objęty zarówno sam pracodawca jak i pracownik przez niego zatrudniony.
  1. Pracodawca – rozumiany zgodnie z definicją powyżej. Osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach, a także wspólnicy spółek prawa handlowego nie są pracodawcami; pracodawcą jest w  tym przypadku spółka.
  2. Pracownik - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach są pracownikami, jeśli są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Powołanie w skład zarządu spółki nie jest powołaniem z art. 68 § 1 Kodeksu pracy i nie nadaje statusu pracownika. Nie jest pracownikiem prezes zarządu będący jedynym lub większościowym udziałowcem spółki. Nie jest pracownikiem osoba współpracująca (małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujący przy prowadzeniu działalności). Pracownicy objęci wsparciem muszą być zatrudnieni na terenie powiatu legnickiego.
  1. Środki  KFS można przeznaczyć  na  sfinansowanie  działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS;
  2. kursy  i  studia  podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji  lub  uprawnień  zawodowych;
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po  ukończonym kształceniu;
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
  1. Ze środków KFS nie finansuje się:
  1. kosztów kształcenia ustawicznego rozpoczętego przed dniem podpisania umowy z Urzędem,
  2. kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursami,
  3. obowiązkowych szkoleń pracowników np. z zakresu BHP,
  4. badań wstępnych i okresowych,
  5. kosztów oprogramowania oferowanego łącznie ze szkoleniem,
  6. kosztów coachingu, który nie wpisuje się w program kursu,
  7. studiów wyższych (licencjackich, magisterskich i doktoranckich),
  8. uczestnictwa w konferencjach, zjazdach branżowych i kongresach naukowych,
  9. staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów,
  10. staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych pielęgniarek i położnych,
  11. kształcenia ustawicznego realizowanego poza granicami Polski.
  1. Zasady naboru wniosków o przyznanie środków rezerwy KFS w roku 2019.
  1. Termin naboru: od dnia 2 września 2019 r. do dnia 6 września 2019 r.
  2. Pracodawcy, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność na terenie powiatu legnickiego i miasta Legnicy składają wniosek o przyznanie środków z KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legnicy, ul. Gen. Władysława Andersa 2, pokój 8, w godzinach od 7.00 do 15.00
  3. Wnioski należy składać na aktualnym druku dostępnym do pobrania w wersji edytowalnej na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy: www.legnica.praca.gov.pl. w wersji papierowej (osobiście lub pocztą) lub elektronicznej (wniosek złożony w formie elektronicznej musi posiadać: bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z  zachowaniem  zasad  przewidzianych  w  przepisach  o  podpisie  elektronicznym albo podpis  potwierdzony  profilem  zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej).
  4. Wszystkie wnioski, które wpłyną w terminie ogłoszonego naboru będą oceniane. O terminie wpływu decyduje termin dostarczenia wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy. Kolejność złożenia wniosków nie ma wpływu na ich ocenę.
  5. Wnioski złożone przed rozpoczęciem lub po zakończeniu naboru nie będą rozpatrywane i zostaną zwrócone wnioskodawcy.
  6. Wniosek powinien być czytelnie wypełniony oraz podpisany przez osobę(y) uprawnioną(one) do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu Wnioskodawcy, zgodnie z informacją zawartą w  dokumentach rejestrowych Wnioskodawcy. Podpis Wnioskodawcy musi być złożony w sposób pozwalający zidentyfikować osobę składającą podpis. Zaleca się opatrzenie podpisu imienną pieczęcią tej osoby. W przypadku, gdy pracodawcę reprezentuje pełnomocnik, do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo określające jego zakres. Pełnomocnictwo z czytelnym podpisem pracodawcy należy przedłożyć w oryginale. Wszystkie dokonane korekty, skreślenia i poprawki powinny być parafowane (w miejscu naniesienia tych poprawek) przez osobę(y) podpisującą(e) wniosek lub osobę(y) upoważnioną(e) do jego podpisania. Wniosek powinien być trwale spięty a wszystkie zapisane strony wniosku kolejno ponumerowane.
  7. Do wniosku o przyznanie  środków z KFS  zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia do wniosku dołącza się:
 
 
1). zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1  i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej  - Oświadczenie dotyczące otrzymanej w okresie ostatnich 3 lat pomocy de minimis znajduje się w pkt 4 części VI. „OŚWIADCZENIA WNIOSKODAWCY". Pracodawca może nieodpłatnie zweryfikować wysokość udzielonej mu pomocy de minimis w Systemie Udostępniania Danych o Pomocy (SUDOP) pod adresem https://sudop.uokik.gov.pl.
2). informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – odpowiedni „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" lub „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie" – druk do pobrania łącznie z wnioskiem,
3). kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej- np. umowa spółki cywilnej, statut wraz z dokumentem wskazującym osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy.
4). program kształcenia ustawicznego w przypadku ubiegania się o finansowanie kursów lub studiów podyplomowych -  Załącznik nr 1 do wniosku:
Program kształcenia ustawicznego powinien być złożony dla każdego kierunku kursu/studiów  podyplomowych w formie Załącznika nr 1 lub odrębnego dokumentu zawierającego wszystkie elementy wskazane w Załączniku 1.
Jeśli kurs kończy się egzaminem zewnętrznym, przeprowadzanym przez instytucje/komisje do tego uprawnione, to we wniosku powinny być ujęte jako 2 osobne działania (kurs i egzamin), z których każde powinno zakończyć się wydaniem odrębnego dokumentu a do wniosku należy dołączyć zarówno program kursu jak i zakres egzaminu.
5). zakres egzaminu – Załącznik nr 2 do wniosku.
Zakres egzaminu powinien być przedłożony jako załącznik do wniosku, jeżeli jego koszt będzie przedmiotem finansowania ze środków KFS. Zakres egzaminu powinien być złożony w formie Załącznika nr 2 lub odrębnym dokumencie zawierającym wszystkie elementy wskazane w Załączniku nr 2.
6). wzór dokumentu wystawianego przez realizatora usługi potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 
Wzory dokumentów potwierdzających kompetencje nabyte przez uczestników kształcenia dotyczą kursów, studiów podyplomowych oraz egzaminów. Należy przedłożyć je odrębnie dla każdego przewidzianego do realizacji działania (np. jeżeli przedmiotem finansowania będą 3 kursy o rożnej tematyce, to wniosek powinien zawierać 3 wzory dokumentów potwierdzających ukończenie kształcenia w danym zakresie).
Nie ma obowiązku dołączania do wniosku wzorów ww. dokumentów jeśli są one określone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. W tej sytuacji wnioskodawca w części V.1 wniosku w poz. H powinien precyzyjnie wskazać przepis prawa, w którym wzór takiego dokumentu został określony, z podaniem jego publikatora (dziennik ustaw, rozporządzenie, rok wydania oraz nr/poz.), np. „Załącznik nr (...) do rozporządzenia z dnia (…) w sprawie (...), Dz.U. (…)".
W przypadku kursu, który zakończony będzie egzaminem zewnętrznym/państwowym, przeprowadzanym przez instytucję do tego uprawnioną, niezależną od realizatora kursu, Część V.1 wniosku, która stanowi porównanie dostępnych na rynku ofert kształcenia, należy sporządzić oddzielnie dla kursu i egzaminu. Do wniosku w takim wypadku należy dołączyć program kształcenia, zakres egzaminu oraz wzory dokumentów potwierdzających kompetencje nabyte przez uczestników kształcenia osobno dla kursu i egzaminu.
  1. Etapy oceny wniosków.
  1. Ocena formalna.
 
1). Kryteria oceny formalnej:
a. wniosek jest kompletny (zawiera wymagane załączniki),
b. wnioskodawca ma siedzibę lub prowadzi działalność na terenie Legnicy lub powiatu legnickiego,
c. wniosek został podpisany przez osoby upoważnione,
d. wnioskodawca na dzień złożenia wniosku spełnia definicję pracodawcy wg Kodeksu Pracy,
e. wnioskodawca wykazał, że na dzień złożenia wniosku każdy z pracowników wytypowanych do objęcia wparciem spełnia definicję pracownika wg Kodeksu Pracy,
f. działania planowane do realizacji spełniają definicję kształcenia ustawicznego,
g. oświadczenia złożone przez Wnioskodawcę nie wykluczają przyznania dofinansowania,
h. wniosek złożony i wypełniony prawidłowo (wszystkie zawarte we wniosku elementy czytelnie wypełnione).

2). W przypadku niedołączenia do wniosku wymaganych załączników, wymienionych w § 5 ust. 2 rozporządzenia, wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
3). Bez rozpatrzenia pozostają także wnioski niepoprawione w wyznaczonym przez Dyrektora terminie.
4). W przypadku nie spełniania warunków ubiegania się o środki KFS opisanych w kryteriach od b) do g) wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.
  1. Ocena merytoryczna.
1). W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Urząd uzasadnia odmowę.
2). Przy ocenie merytorycznej wniosku będą brane pod uwagę następujące kryteria:
 
KRYTERIUM 1 - zgodność dofinansowania działań z ustalonymi priorytetami Rady Rynku Pracy wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2019;
Dofinansowaniem ze środków KFS zostaną objęte wnioski, które spełniają wymagania przynajmniej jednego z poniższych priorytetów:
 
Priorytet a) - wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej
 
W ramach tego priorytetu wspierani będą pracownicy Centrów Integracji Społecznej (CIS), Klubów Integracji Społecznej (KIS), Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ). Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ.
 
Priorytet b) – wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oświadczenie o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności).
 
Priorytet c) – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania tego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny lub narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Do wniosku należy dołączyć np.: kopie dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. Wsparciem można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywanych zadań zawodowych na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
KRYTERIUM 2 - zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
Nabywane w ramach kształcenia kompetencje będą oceniane pod względem zgodności z potrzebami lokalnego rynku pracy na podstawie informacji z Części IV pkt 7.4 wniosku oraz badań i analiz, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy:
- Barometr zawodów,
- Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych,
- Lista zawodów i specjalności, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy.
W/w publikacje dostępne są w dokumentach do pobrania.

KRYTERIUM 3 - koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do dofinansowania z KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
Ocenie podlegać będzie informacja zawarta w części V wniosku pkt K – porównanie ceny kształcenia ustawicznego z ceną podobnych usług oferowanych na rynku.

KRYTERIUM 4 - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
Certyfikat jakości usług posiadany przez realizatora kształcenia ustawicznego jest elementem pozwalającym wyróżnić wnioski, w których realizator taki dokument posiada. Pod uwagę będą brane wszystkie powszechnie uznawane certyfikaty jakości usług, np. akredytacje, ISO. Posiadane przez realizatora certyfikaty należy wskazać w Części V.1 pkt F wniosku (link do strony internetowej, na której w formie elektronicznej publikowany jest posiadany przez instytucję certyfikat jakości usług lub dołączyć do wniosku kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem takiego dokumentu).
Brak certyfikatu nie jest powodem do odrzucenia wniosku ale może być elementem branym pod uwagę podczas negocjacji opisanych w kryterium 7 oceny.
Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych (RIS) nie jest certyfikatem jakości usług.

KRYTERIUM 5 - w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
Nie będą finansowane kursy, których realizator nie posiada stosownych uprawnień, tj. dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (wpis do rejestru instytucji szkoleniowych, odpowiednie PKD w CEiDG lub KRS).

KRYTERIUM 6 - plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym;
Plany dotyczące dalszego zatrudnienia pracownika lub, w przypadku pracodawcy, informacja na temat planów co do działalności firmy w przyszłości, to informacja wspomagająca uzasadnienie wniosku, nie jest to formalne zobowiązanie. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia powinny być opisane dla każdego uczestnika kształcenia. Urząd bierze pod uwagę informacje zawarte we wniosku w Części IV pkt 2.

KRYTERIUM 7 - możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanego limitu. W ramach tego kryterium Urząd ustala:
  1. limit środków na jednego pracodawcę do 20 tys. złotych,
Następnie, jeśli limit środków jakimi dysponuje Urząd nadal będzie niewystarczający do objęcia wsparciem wszystkich pracodawców, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie,
  1. negocjacje treści wniosku w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
 
W przypadku pytań związanych z zasadami udzielania wsparcia ze środków KFS, bądź pojawiających się wątpliwości co do sposobu wypełnienia wniosku, informacji udzielają pracownicy Referatu Rozwoju Zasobów Ludzkich w siedzibie Urzędu (osobiście – w pok. nr 8, telefonicznie – pod nr 76/ 722 52 47).
 
UWAGA!
Wyklucza się prowadzenie z pracownikiem Urzędu konsultacji co do zakresu informacji, które powinny być przedstawione we wniosku, a które będą podlegały późniejszej ocenie.
Załączniki
Wniosek o przyznanie środków KFS na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2019 (doc, 394 KB)
Załącznik 1 do Wniosku o przyznanie środków KFS- wzór programu kształcenia (doc, 79 KB)
Załacznik nr 2 do wniosku z KFS - wzór zakresu egzaminu (doc, 48 KB)
Regulamin PUP w Legnicy w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.pdf (pdf, 218 KB)
Wytyczne KFS 2019 (pdf, 510 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf (pdf, 557 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis w rolnictwie.pdf (pdf, 37 KB)
Lista zawodów i specjalności 2019 (pdf, 243 KB)
Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych informacja sygnalna za I półrocze 2019 (pdf, 837 KB)
Rozporządzenie MPiPS w sprawie przyznawania środków z KFS.pdf (pdf, 113 KB)