Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w roku 2022. - Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w roku 2022.

Ogłoszenie z dnia 10.01.2022 r.
- Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w roku 2022.
Limit środków KFS na 2022 rok wynosi 860 000,00 zł.
- Termin naboru: od dnia 17 stycznia 2022 r. godz. 7.00 do dnia 21 stycznia 2022 r. godz. 15.00
Pracodawcy, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność na terenie powiatu legnickiego i miasta Legnicy składają wniosek o przyznanie środków z KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legnicy. Pracownicy objęci wsparciem muszą być zatrudnieni na terenie powiatu legnickiego.
- Wnioski należy składać na aktualnym druku dostępnym do pobrania w wersji edytowalnej na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy: www.legnica.praca.gov.pl.
- w formie papierowej – poprzez pozostawienie w skrzynce podawczej zlokalizowanej przy wejściu do placówki Urzędu w Legnicy, ul. Gen. Władysława Andersa 2 w godzinach od 700 do 1500. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP;
- drogą elektroniczną - wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP lub praca.gov.pl - w pierwszym dniu naboru od godz. 700, w ostatnim dniu naboru do godz. 1500.
Wnioski złożone przed rozpoczęciem lub po zakończeniu naboru nie będą rozpatrywane.
Składając wniosek, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na ważne informacje i objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku opisane w części VII i VIII.
- Do wniosku o przyznanie środków z KFS należy dołączyć:
- zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - Oświadczenie dotyczące otrzymanej w okresie ostatnich 3 lat pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie znajduje się w pkt 3 części VI. „Oświadczenia Wnioskodawcy". Pracodawca może nieodpłatnie zweryfikować wysokość udzielonej mu pomocy de minimis w Systemie Udostępniania Danych o Pomocy (SUDOP) pod adresem https://sudop.uokik.gov.pl.
- informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – odpowiedni załącznik: A - „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" lub B - „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie" – druki do pobrania łącznie z wnioskiem,
- uwierzytelnioną kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - np. umowa spółki cywilnej, statut w przypadku stowarzyszenia, fundacji czy spółdzielni lub inne dokumenty właściwe dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli wraz z dokumentem wskazującym osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy,
- program kształcenia ustawicznego - Załącznik C do wniosku:
e. zakres egzaminu – Załącznik D do wniosku:
Oryginał lub uwierzytelniona kopia zakresu egzaminu powinien być przedłożony na załączniku D do wniosku, jeżeli jego koszt będzie przedmiotem finansowania ze środków KFS.
f. wzór dokumentu wystawianego przez realizatora usługi potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Wzory dokumentów potwierdzających kompetencje nabyte przez uczestników kształcenia dotyczą kursów, studiów podyplomowych oraz egzaminów. Należy przedłożyć je odrębnie dla każdego przewidzianego do realizacji działania (np. jeżeli przedmiotem finansowania będą 3 kursy o różnej tematyce, to wniosek powinien zawierać 3 wzory dokumentów potwierdzających ukończenie kształcenia w danym zakresie).
Nie ma obowiązku dołączania do wniosku wzorów ww. dokumentów jeśli są one określone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. W tej sytuacji wnioskodawca w części V.1 wniosku w poz. C powinien precyzyjnie wskazać przepis prawa, w którym wzór takiego dokumentu został określony, z podaniem jego publikatora (dziennik ustaw, rozporządzenie, rok wydania oraz nr/poz.), np. „Załącznik nr (...) do rozporządzenia z dnia (…) w sprawie (...), Dz.U. (…)".
W przypadku kursów zakończonych egzaminem zewnętrznym/państwowym - część V.1 wniosku stanowiącą porównanie dostępnych ofert rynkowych należy sporządzić odrębnie dla każdego kursu i egzaminu. W związku z tym do wniosku powinny zostać dołączone w odpowiedniej ilości sztuk:
- programy kształcenia (na załączniku C),
- zakresy egzaminów (na załączniku D),
- wzory dokumentów potwierdzających kompetencje nabyte przez uczestników odnoszące się do każdego kursu oraz egzaminu osobno (jeśli ich wzory wynikają z przepisów powszechnie obowiązujących wystarczy we wniosku wskazać podstawę prawną ich wydania).
UWAGA: W przypadku niedołączenia do wniosku któregokolwiek z wymienionych powyżej wymaganych załączników wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
- Etapy oceny wniosków.
- wniosek jest kompletny (zawiera wymagane załączniki),
- wnioskodawca ma siedzibę lub prowadzi działalność na terenie Legnicy lub powiatu legnickiego,
- wniosek został podpisany przez osoby upoważnione,
- wnioskodawca na dzień złożenia wniosku spełnia definicję pracodawcy wg Kodeksu Pracy,
- wnioskodawca wykazał, że na dzień złożenia wniosku każdy z pracowników wytypowanych do objęcia wparciem spełnia definicję pracownika wg Kodeksu Pracy,
- działania planowane do realizacji spełniają definicję kształcenia ustawicznego,
- oświadczenia złożone przez Wnioskodawcę nie wykluczają przyznania dofinansowania,
- wniosek złożony i wypełniony prawidłowo (wszystkie zawarte we wniosku elementy czytelnie wypełnione).
W przypadku niedołączenia do wniosku wymaganych załączników, wymienionych w § 5 ust. 2 rozporządzenia (wskazanych w pkt 4 ppkt 1-6 ogłoszenia o naborze wniosków), wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
W przypadku nie spełniania warunków ubiegania się o środki KFS opisanych w kryteriach od b) do g) wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Urząd uzasadnia odmowę.
Kryteria oceny merytorycznej:
KRYTERIUM 1 - zgodność dofinansowania działań z ustalonymi przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej priorytetami wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022:
Dofinansowaniem ze środków KFS zostaną objęte wnioski, które spełniają wymagania przynajmniej jednego z poniższych priorytetów:
Priorytet nr 1 - wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej.
Warunkiem korzystania ze środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem/rozwojem działalności związanym z pandemią COVID-19. Zmiana kodu PKD nie jest konieczna.
Priorytet nr 2 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Dotyczy pracowników (matki, ojca, opiekuna prawnego), którzy w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet nr 3 - wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Przy ocenie wniosku Urząd Pracy będzie brał pod uwagę zawody wskazane w badaniu „Barometr zawodów":
- Prognozowane zapotrzebowanie na zawody Powiat legnicki - prognoza na rok 2022 https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach?publication=county&province=1&county=50&year=2022&form-group%5B%5D=all)
- Prognozowane zapotrzebowanie na zawody Powiat Legnica - prognoza na rok 2022 https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach?publication=county&province=1&county=50&year=2022&form-group%5B%5D=all)
Kody zawodów można znaleźć na stronie:
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
Priorytet nr 4 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych;
Dotyczy członków rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania.
Priorytet nr 5 – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Wnioskodawca powinien wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w ramach CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Priorytet nr 6 – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych;
Wnioskodawca powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych powinno być powiązane z pracą wykonywaną przez osobę objętą wsparciem.
Priorytet nr 7 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej,
Dotyczy pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia 2022r. będą posiadali jako przeważający jeden z poniższych kodów PKD:
22.11.Z, 29.10.A, 29.10.B, 29.10.C, 29.10.D, 29.10.E, 29.20.Z, 29.31.Z, 29.32.Z, 30.91.Z, 45.11.Z, 45.19.Z, 45.20.Z, 45.31.Z, 45.32.Z, 45.40.Z,
lub: 27.11.Z, 27.12.Z, 27.20.Z, 27.40.Z, 27.90.Z, 28.15.Z, o ile prowadzą produkcję dla branży motoryzacyjnej.
KRYTERIUM 2 - zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
Nabywane w ramach kształcenia kompetencje będą oceniane pod względem zgodności z potrzebami lokalnego rynku pracy na podstawie informacji z Części IV wniosku oraz pomocniczo badań i analiz, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy:
- Barometr zawodów (Prognozowane zapotrzebowanie na zawody Powiat legnicki, prognoza na rok 2022, Prognozowane zapotrzebowanie na zawody Powiat Legnica - prognoza na rok 2022),
- Lista zawodów i specjalności, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy na rok 2022.
KRYTERIUM 3 - koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do dofinansowania z KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
Ocenie podlegać będzie informacja zawarta w części V.1 wniosku poz. I – porównanie ceny kształcenia ustawicznego z ceną podobnych usług oferowanych na rynku.
KRYTERIUM 4 - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
Certyfikat jakości usług posiadany przez realizatora kształcenia ustawicznego jest elementem pozwalającym wyróżnić wnioski, w których realizator taki dokument posiada.
Certyfikatu jakości nie stanowi np. wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, ponieważ wpis ten umożliwia jedynie uzyskanie zlecenia finansowanego ze środków publicznych na prowadzenie szkoleń dla bezrobotnych i poszukujących pracy. Lista certyfikatów jakości dotycząca wiarygodności standardu świadczonych usług opublikowana została na stronie PARP:
https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/images/BUR_serwis_info/Aktualna_lista_certyfikatw_akredytacji__stan_na_3101.pdf
Urząd dopuszcza ponadto Akredytację Kuratorium Oświaty.
Posiadane przez realizatora certyfikaty należy wskazać w Części V.1 pkt F wniosku i dołączyć do wniosku uwierzytelnioną kopię takiego dokumentu.
Brak certyfikatu nie jest powodem do odrzucenia wniosku ale może być elementem branym pod uwagę podczas negocjacji opisanych w kryterium 7 oceny.
KRYTERIUM 5 - w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
Nie będą finansowane kursy, których realizator nie posiada stosownych uprawnień, tj. dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (wpis do Rejestru Szkół i Placówek Niepublicznych, odpowiednie PKD w CEiDG lub KRS).
KRYTERIUM 6 - plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym;
Plany dotyczące dalszego zatrudnienia pracownika lub, w przypadku pracodawcy, informacja na temat planów co do działalności firmy w przyszłości, to informacja wspomagająca uzasadnienie wniosku, nie jest to formalne zobowiązanie. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia powinny być opisane dla każdego uczestnika kształcenia. Urząd bierze pod uwagę informacje zawarte we wniosku w Części IV pkt 2.
KRYTERIUM 7 - możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanego limitu.
W przypadku, gdy łączna kwota złożonych wniosków kwalifikujących się do pozytywnego rozpatrzenia przekroczy kwotę posiadanego limitu, Urząd zastosuje negocjacje (§6 ust. 4 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. 2018 poz. 117) „Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.") w celu objęcia wsparciem każdego pracodawcy.
(W roku 2021 średni koszt dofinansowania na uczestnika kształcenia wyniósł 2 144,84 zł, na pracodawcę 12 051,95 zł, limit ogólny KFS: 1 300 000,00 zł).
W przypadku pytań związanych z zasadami udzielania wsparcia ze środków KFS, bądź pojawiających się wątpliwości co do sposobu wypełnienia wniosku, informacji udzielają pracownicy Referatu Rozwoju Zasobów Ludzkich pod nr telefonu 76 722 52 47.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z pracownikami urzędu.